MEYVECİLİK FAALİYETLERİ

Elma fidanı, ülkemizde uzun yıllardan beri yetiştiriciliği yapılan, üretim ve alan bakımından diğer ılıman iklim meyvelerinin başında gelen bir meyve türüdür. Türkiye'de elma üretimi yaklaşık 2,5 milyon ton civarında olup, dünyada elma üretiminde Türkiye; Çin, Amerika Birleşik Devletleri ve Fransa’dan sonra dördüncü sırayı almaktadır. Elma fidanı ılıman, özellikle soğuk ılıman iklim bitkisidir.

Granny Smith

Granny Smith

Orijini 1800 yılında Avustralya’da bulunmuştur. Meyvesi orta iri-iri arasında büyüklükte, kabuk rengi yeşil zemin üzerine hafif donuk sarı renkli, beyaz benekli, sert ve çok suludur. Kendine has mayhoş bir tada sahiptir. Depolamaya çok uygundur. Uygun şartlarda 9 ay süreyle saklanabilir. Ülkemizde ve Avrupa ülkelerinde sevilerek tüketilen ihracata uygun bir çeşittir. Her yıl düzenli ve bol ürün verir.


Scarlet Spur

Scarlet Spur

Ağacı yarı kuvvetli gelişen, oldukça verimli bir çeşittir. Meyveleri iri ve koni şeklindedir. Kabuk rengi koyu kırmızı, meyve eti tatlı, sulu, sert ve lezzetli bir çeşittir. Ağustos ayının sonunda rengi kırmızı renge döner. Özellikle renklenme problemi olan bölgelerde, kolay renklenmesinden dolayı bu çeşit tercih edilir. Bölgelere göre Eylül ortası ile Ekim'in ilk haftasında hasat edilir. Bu çeşit yarı bodur ve klasik anaçlar üzerinde tercih edilir. Bu anaçların toprağa tutunması iyidir, destek istemez ancak terbiye etmek ve doluya karşı ağ çekmek istendiği zaman destek yapılır.

Pink Lady

Pink Lady

Yarı dik ve çok hızlı gelişir. Oldukça verimli olup, bodur ve yarı bodur anaçlar üzerindeki gelişimi iyidir. Meyvesi orta irilikte, sulu, mayhoş, tatlı ve aromalıdır. Meyve rengi yeşil sarı zemin üzerine pembe renklidir. Meyve hasat zamanından birkaç ay sonra tüketildiğinde mükemmel bir aromaya ulaşır. Meyve et dokusu sert olduğu için yola ve soğuk muhafazaya çok uygun bir çeşittir. Soğuk hava deposunda yaklaşık olarak 7–8 ay depolanabilir.


Fuji

Fuji

Orijini Japonya olan bu elmanın ağacı çok güçlü ve hızlı yetişir bu nedenle bodur ve yarı bodur klon anaçlarına uyumu mükemmeldir. Verimli bir çeşittir. Meyve orta irilikte olup sarı zemin üzerine mat kırmızı renklidir. Sert, sulu, lezzetli ve gevrektir. Ekim ayının ilk günlerinden 3. haftasına kadar hasat edilir. Soğuk hava tesislerinde uzun süre muhafaza edilebilir.

Elstar

Elstar

Orta kuvvette ve verimlidir. San üzerine kırmızı sıvama renkte, iri, sulu ve kalitelidir. Meyve eti serttir. Eylül ayının son haftasında hasat edilir. Avrupa’nın en popüler elma çeşitlerindendir. Tüm bölgelere uyumlu bir çeşittir.